Used Vehicle
~$87
Cost to fill at $1.50/L
~707km
Average per tank
| Vehicle | 2020 Mazda CX-5 KF4WLA Akera SKYACTIV-Drive i-ACTIV AWD Blue 6 Speed Sports Automatic Wagon |
| Body Colour | Blue |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Capacity | 2.5 |
| Gears | 6 Speed |
| Gearbox | Sports Automatic |
| Transmission | Automatic |
| Odometer | 65,254 kms |
| Drive Type | 4WD |
| Rego | EHW59Q |
| StockNo | G114280 |
| VIN | JM0KF4WLA00401583 |
| Fuel Consumption (Urban) | 10.3L/100km |
| Fuel Consumption (Extra Urban) | 6.9L/100km |
| Fuel Consumption (Combined) | 8.2L/100km |
| Towing Weight Braked | 1800kg |
| Central Locking - Remote/Keyless | Sunroof - Electric |
| Cruise Control - Distance Control | 19" Alloy Wheels |
| Power Steering - Electric Assist | Air Cond. - Climate Control 2 Zone |
| ABS (Antilock Brakes) | Lane Departure Warning |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Airbags - Head for 1st Row Seats (Front) | Airbags - Head for 2nd Row Seats |
| Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front) | Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette) |
| Central Locking - Key Proximity | Central Locking - Once Mobile |
| Central Locking - Remote/Keyless | Electric Seat - Drivers with Memory |
| Electric Seats - 1st Row (Front) | GPS (Satellite Navigation) |
| Leather Seats - Nappa | Power Door Mirrors - Folding |
| Power Door Mirrors - Heated | Power Windows - Front & Rear |
| 10 Speaker Stereo | Premium Sound System |
| Control - Traction | 12V Socket(s) - Auxiliary |
| Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach | Ambient Lighting - Interior |
| Amplifier - 1 Separate | Armrest - Front Centre (Shared) |
| Armrest - Rear Centre (Shared) | Audio - Aux Input USB Socket |
| Audio - Input for iPod | Blind Spot Sensor |
| Bluetooth System | Body Colour - Bumpers |
| Body Colour - Door Handles | Body Colour - Exterior Mirrors Partial |
| Bottle Holders - 1st Row | Bottle Holders - 2nd Row |
| Brake Assist | Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights |
| Camera - Front Vision | Camera - Rear Vision |
| Camera - Side Vision | Cargo Cover |
| Chrome Exhaust Tip(s) | Collision Mitigation - Forward (High speed) |
| Collision Mitigation - Forward (Low speed) | Collision Mitigation - Reversing |
| Collision Warning - Forward | Collision Warning - Rearward |
| Control - Electronic Stability | Control - Park Distance Front |
| Control - Park Distance Rear | Control - Pedestrian Avoidance with Braking |
| Cup Holders - 1st Row | Daytime Running Lamps - LED |
| Digital Instrument Display - Partial | Disc Brakes Front Ventilated |
| Disc Brakes Rear Solid | Drive By Wire (Electronic Throttle Control) |
| Driver Attention Detection | EBD (Electronic Brake Force Distribution) |
| Engine - Stop Start System (When at idle) | Engine Immobiliser |
| Fog Lamps - Front LED | Headlamps - High Beam Active Shadowing |
| Headlamps - LED | Headlamps Automatic (light sensitive) |
| Headrests - Adjustable 1st Row (Front) | Headrests - Adjustable 2nd Row x3 |
| Heated Seats - 1st Row | Heated Seats - 2nd Row |
| Hill Holder | Illuminated - Entry/Exit with Fade |
| Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking) | Information Display - Head Up |
| Keyless Start - Key/FOB Proximity related | Lane Keeping - Active Assist |
| Leather Gear Knob | Leather Steering Wheel |
| Map/Reading Lamps - for 1st Row | Multi-function Control Screen - Colour |
| Multi-function Steering Wheel | Park Brake - Electric |
| Parking Assist - Graphical Display | Power - Boot/Tailgate |
| Radio - Digital (DAB+) | Rain Sensor (Auto wipers) |
| Rear View Mirror - Electric Anti Glare | Rear Wiper/Washer |
| Remote Fuel Lid Release | Seat - Driver with Electric Lumbar |
| Seat - Height Adjustable Driver | Seat - Height Adjustable Passenger |
| Seat - Ventilated Drivers Side | Seat - Ventilated Passenger Side |
| Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats | Seatbelt - Adjustable Height 1st Row |
| Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front) | Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front) |
| Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats | Seats - 2nd Row Reclining |
| Seats - 2nd Row Split Fold | Smart Device App Display/Control |
| Smart Device Integration - Android Auto | Smart Device Integration - Apple CarPlay |
| Spare Wheel - Space Saver/Temporary | Speed Limiter |
| Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition | Spoiler - Rear Roof Mounted |
| Starter Button | Steering Wheel - Heated |
| Storage Compartment - Centre Console 1st Row | Sunglass Holder |
| Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual | Tacho |
| Tail Lamps - LED | Trip Computer |
| Tyre Pressure Sensor | Warning - Rear Cross Traffic (when reversing) |
| Woodgrain - Inserts |
Glendale LDV
359 Lake Road Glendale NSW 2285
(02) 4039 8238
Dealer Licence No. MD052104
©
Dealer Summary
Premium AWD SUV powered by a strong 2.5L petrol engine delivering smooth performance through a 6 speed automatic, offering excellent power and confident all wheel drive capability.
Top of the range Akera with luxury features including leather interior, heated electric seats, satellite navigation, head up display, Bose premium audio, adaptive cruise control, 360 safety tech with blind spot monitoring and reverse camera, delivering comfort, safety and refinement.
Open 7 days a week, inspections are welcomed and test drives are available, We can also do video walkarounds of the vehicles via facetime etc ,
Our Dealership is located just 90 Minutes North of Sydney. Our vehicles are workshop tested and serviced. Easy on-site finance. We offer an extensive range of over 100 used vehicles at all budget levels. And dont forget your trade ins
Premium AWD SUV powered by a strong 2.5L petrol engine delivering smooth performance through a 6 speed automatic, offering excellent power and confident all wheel drive capability.
Top of the range Akera with luxury features including leather interior, heated electric seats, satellite navigation, head up display, Bose premium audio, adaptive cruise control, 360 safety tech with blind spot monitoring and reverse camera, delivering comfort, safety and refinement.
Open 7 days a week, inspections are welcomed and test drives are available, We can also do video walkarounds of the vehicles via facetime etc ,
Our Dealership is located just 90 Minutes North of Sydney. Our vehicles are workshop tested and serviced. Easy on-site finance. We offer an extensive range of over 100 used vehicles at all budget levels. And dont forget your trade ins